Concept Energy partnerem Raportu Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020

Concept Energy partnerem Raportu Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020

Concept Energy partnerem najważniejszego raportu o rynku fotowoltaiki w Polsce

Najnowszy, ósmy już raport Instytutu Energetyki Odnawialnej na temat rynku fotowoltaiki w Polsce przyniósł wiele pozytywnych wiadomości. Na koniec roku 2020, moc zainstalowanych w Polsce paneli fotowoltaicznych może wynieść nawet 2,5 GW. Concept Energy, wiodąca marka grupy kapitałowej Sunrise Energy, jest głównym partnerem raportu, a dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, w której ekspercki głos zabrał Prezes Zarządu, Paweł Płecha.

Tak szybki rozwój energii odnawialnej stawia Polskę na 5. miejscu pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Zakładając optymistyczny wariant i jeszcze większy wzrost nowych instalacji, Polska może osiągnąć na koniec roku nawet 4. miejsce w Unii Europejskiej.

Dzięki programom wsparcia i dotacji, takim jak Mój Prąd i Czyste Powietrze oraz dzięki uldze termomodernizacyjnej i obniżeniu stawki VAT na przydomowe elektrownie fotowoltaiczne, największy wkład w rynek wnoszą właściciele mikroinstalacji prosumenckich. Mowa tutaj zarówno o tych indywidualnych, jak i biznesowych, tj.: instalacji o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW. W roku 2019 ich udział wyniósł aż 70%. 

Co więcej, rozwój rynku fotowoltaiki zaowocował zwiększeniem liczby etatów w tym sektorze. W zeszłym roku zatrudnionych w nim było 6 tys. osób, a 90% firm wyraziło chęć dalszego zwiększania liczby miejsc pracy. 

W wyniku tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji można wyciągnąć bardzo optymistyczne wnioski. Szacuje się, że w 2023 roku łączna moc PV w Polsce wyniesie aż 6,6 GW.

 Moc fotowoltaiki w Polsce 2020

Rozwój branży fotowoltaicznej to duża szansa dla polskiej gospodarki

– Jeśli chcemy wyjść z kryzysu, powinniśmy stawiać na inwestycje – zauważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej – Inwestycje w fotowoltaikę stają się głównym wehikułem dającym wsparcie przy wyjściu Polski ze spowolnienia gospodarczego – dodaje. 

Ze strony rządu słychać także słowa wsparcia w zakresie pomocy w rozwoju sektora farm fotowoltaicznych w Polsce.

– Po konsultacji z UE planujemy wydłużyć okres wsparcia do 5 lat w systemie aukcyjnym – finalnie do 2026 rokuzapewnia Ireneusz Zyska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii

Osobnym tematem dyskusji był wzrost nowych instalacji PV wśród rolników. Cennymi spostrzeżeniami w tym zakresie podzielił się Paweł Płecha, Prezes Zarządu Concept Energy – Wraz z wejściem do Unii Europejskiej dało się zauważyć wzrost funduszy przeznaczanych na inwestycje w nowoczesne technologie czy produkty. Powoli odchodzimy od rozproszonego sektora rolniczego – obecnie mamy tak naprawdę do czynienia z przedsiębiorstwami rolnymi. Działają one w bardzo konkurencyjnej przestrzeni rynkowej, a fotowoltaika doskonale wpisuje się w strategię obniżania kosztów produkcji – dodaje.

Najnowszy raport zawiera dużo więcej bardzo obiecujących doniesień, ale to dopiero początek. Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO zauważa również wyzwania stojące przed branżą PV w Polsce – Nie osiadajmy na laurach. Należy wprowadzić dodatkowe działania prowadzące do ugruntowania pozycji branży na rynku energii, rozwoju innowacji i eksportu urządzeń produkowanych w Polsce – podsumowuje.

Podobną opinię w samej publikacji wyraża Paweł Płecha – Potencjał rynku fotowoltaicznego w Polsce, poza sektorem prosumentów indywidualnych, jest jednak w bardzo dużym stopniu niewykorzystany. Najwięcej trudności przysparzają wciąż niejasne przepisy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym instalacji fotowoltaicznych oraz brak systemowych rozwiązań do rozwoju przemysłowych prosumentów – zauważa.

Tegoroczny raport pokazuje, że wciąż jesteśmy na fali wznoszącej i potencjał na inwestowanie w zieloną energię w kraju jest z roku na rok coraz większy. Wierzymy, że dzięki doświadczeniu w branży oraz zasobom, jakimi dysponujemy także my przyczynimy się do tego, że w przyszłym roku w raporcie IEO Polska zajmie 4. miejsce pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych.

 

Pełną treść raportu można pobrać pod adresem: https://ieo.pl/pl/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2020

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę