
Kalkulator finansowy pozwala na obliczenie opłacalności fotowoltaiki i pomoże wskazać najbardziej pożądane parametry instalacji. Za pomocą kalkulatora fotowoltaiki online można swobodnie sprawdzać różne założenia inwestycyjne. Szczególnie przydatną funkcją kalkulatorów PV jest sprawdzenie relacji między zapotrzebowaniem energetycznym i wysokością rachunków za prąd a kosztem fotowoltaiki i opłacalnością w perspektywie lat.
Kalkulatory fotowoltaiczne online – sprawdzone narzędzie do analizy PV
Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej? Jak sprawdzić, ile kWp potrzebujemy w systemie fotowoltaicznym? Jak porównać opłacalność fotowoltaiki z bieżącymi kosztami energetycznymi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczy sprawdzony kalkulator fotowoltaiki online!
Dzięki kalkulatorom fotowoltaicznym można bez żadnego problemu zweryfikować zarówno te najbardziej podstawowe, jak i bardziej zaawansowane obliczenia. Kalkulatory fotowoltaiczne znajdziemy zarówno na stronach firm fotowoltaicznych, jak i dostawców energii i portalach poświęconych tematyce OZE (Odnawialne Źródła Energii).
Jak działa kalkulator energii fotowoltaicznej?
Internetowy kalkulator energii fotowoltaicznej jest skryptem zaprogramowanym w taki sposób, aby umożliwiał proste wyliczenie odpowiednich właściwości. Użytkownik samemu przesuwa poszczególne pola i suwaki wyboru, dostosowując urządzenie pod własne preferencje wyszukiwania. W zależności od rodzaju, stopnia zaawansowania, kalkulatory fotowoltaiczne na stronach internetowych umożliwiają zbadanie różnych parametrów.
Co można zbadać za pomocą kalkulatora fotowoltaicznego?
Kalkulator fotowoltaiczny służy do obliczania różnych danych. Często kalkulatory takie powiązane są z innymi tematykami, np. kolektorami słonecznymi, pompami ciepła i kotłami elektrodowymi, ale nie zawsze. Za pomocą kalkulatora fotowoltaiki można obliczyć takie parametry, jak:
- miesięczny koszt energii elektrycznej bez instalacji fotowoltaiki,
- średnia miesięczna wysokość rachunku za prąd z zainstalowanym profesjonalnym systemem fotowoltaicznym,
- liczba potrzebnych modułów PV, które zapewnią pożądane zapotrzebowanie energetyczne (w kilowatogodzinach – kWh),
- koszt instalacji fotowoltaicznej na podstawie przyjętych kryteriów,
- okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne – liczba lat,
- efektywność działania paneli fotowoltaicznych przy różnych warunkach atmosferycznych i pozostałych kryteriach,
- powierzchnia dachu wymagana do zainstalowania danego systemu fotowoltaicznego,
- sugerowana moc instalacji fotowoltaicznej dla danego zapotrzebowania energetycznego.
Czasem można też spotkać oprogramowanie, które mniej lub bardziej dokładnie jest w stanie doradzić, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych warto wybrać w danym przypadku. Niemniej jednak podstawowe funkcje kalkulatorów fotowoltaicznych to wskazanie okresu zwrotu i opłacalności instalacji PV oraz sugerowanej mocy na podane przez użytkownika zapotrzebowanie energetyczne.
Na co uważać przy korzystaniu z kalkulatorów PV?
Kalkulatory fotowoltaiczne są oczywiście w pełni bezpiecznymi programami, ale warto na początku sprawdzić, jakie dane są potrzebne do stworzenia obliczeń. Może się bowiem zdarzyć, że dany kalkulator będzie wyświetlał dany wynik pomimo tego, że nie ma podstaw do stwierdzenia, że to właśnie on jest słuszny. Może do chociażby dotyczyć wyboru konkretnego modelu i producenta paneli fotowoltaicznych. Na rynku możemy bowiem spotkać obecnie tak wiele różnych urządzeń, że wybór paneli dla siebie będzie zadaniem przewyższającym możliwości jakiegokolwiek kalkulatora. Z rozwiązań takich warto jednak korzystać, aby szybko sprawdzić i otrzymać potrzebne informacje.