Fotowoltaika dla firm – zobacz, ile możesz zaoszczędzić!

Fotowoltaika dla firm – zobacz, ile możesz zaoszczędzić!

Dlaczego fotowoltaika dla firm się opłaca?

Nie sposób zacząć od wyjaśnienia, czemu fotowoltaika dla firm jest tak korzystna finansowo. Wpływa na to kilka czynników. Najważniejszym są oczywiście podwyżki prądu z sieci. Ostatnie lata przyzwyczaiły już przedsiębiorców do regularnych, bardzo wysokich podwyżek rachunków za prąd rzędu 5% – 8% w skali roku. Niedawno jednak podwyżki znacznie przyśpieszyły. Wprowadzenie dodatkowych opłat – między innymi tzw. opłaty mocowej – przyczynia się do ogromnego obciążenia finansowego firm. Sytuacja ta dotyka wszystkich przedsiębiorców: mikro, małych i średnich firm (MŚP), jak i dużych podmiotów. Nawet największe firmy, korzystające z preferencyjnych taryf A i B, coraz bardziej odczuwają presję finansową wynikającą ze zmian w prawie energetycznym. 

Fotowoltaika dla firm opłaca się z wielu powodów. Panele solarne są źródłem darmowej energii elektrycznej. Dysponując jednorazowo kapitałem inwestycyjnym, można zbierać owoce swojej inwestycji przez długie lata. Badania przeprowadzane w państwach zachodnich wskazują również na lepszy odbiór przez klientów tych przedsiębiorstw, które decydują się na odnawialne źródła energii (OZE). Ostatecznie spośród wszystkich rodzajów czerpania energii dla firm fotowoltaika jest najmniej wymagająca. Dodatkowe prace serwisowe, wymiany czy modyfikacje – one praktycznie nie mają miejsca, chyba że z czasem pragnie się zwiększyć liczbę modułów PV generujących prąd. 

Panele fotowoltaiczne dla firm – koszty inwestycji i zapotrzebowanie energetyczne 

Ile firma może zyskać na fotowoltaice? Oszczędności mogą iść nawet dziesiątki tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od poszczególnych czynników takich, jak specyfikacja instalacja i roczne zapotrzebowanie energetyczne przedsiębiorstwa. 

Na potrzeby przykładu, aby skalkulować oszczędności z paneli solarnych, załóżmy, że mamy do czynienia ze dużej wielkości firmą „ABC”. Działalność gospodarcza odbywa się w budynkach z niezacienionymi dachami lub niezacienionym miejscem pod instalacje nagruntową. Firma „ABC” ma w ciągu roku wykazuje zapotrzebowanie energetyczne w wysokości 300 000 kWh. Funkcjonuje cały czas, co oznacza, że czerpie prąd zarówno we dnie, jak i w nocy.  

Nasze przedsiębiorstwo decyduje się na inwestycje w panele fotowoltaiczne celem zredukowania kwoty zobowiązań finansowych wynikających z poboru energii elektrycznej. Firma chce mocno ograniczyć rachunki za prąd, ale nie chce jeszcze inwestować tyle, aby postawić na pełną niezależność energetyczną. Sprawdzona firma fotowoltaiczna wybrała dla „ABC” moduły składające się łącznie z 317 ogniw o mocy nominalnej 315 W każdy. Projekt instalacji fotowoltaicznej dla firmy zostały opracowany w taki sposób, aby pokryć mniej więcej 1/3 zapotrzebowania rocznego (100 000 kWh). Orientacyjna łączna cena za farmę fotowoltaiczną składającą się z tylu tego typu paneli wyniosła 130 000 zł. Do tego firma musiała jeszcze dodać koszty związane z zakupem pozostałych elementów instalacyjnych (falowniki / mikroinwertery), okablowaniem i montażem. Łącznie – orientacyjnie – kosz tego typu dużej instalacji solarnej dla firmy wyniósł w przybliżeniu 260 000 zł. 

Fotowoltaika dla firm – kalkulator oszczędności przykładowy  

Kontynuując przedstawiony przykład, zauważamy już, że zyski z fotowoltaiki firma może odnotować już po kilku latach. Dlaczego tak jest?

Dla przykładowej standardowej stawce za 1 kWh – 0,55 zł (z VAT) i zapotrzebowaniu 300 000 kWh rocznie koszt utrzymania działalności gospodarczej „ABC” wynosi 165 000 zł brutto / rok. Zainstalowana fotowoltaika w bilansie rocznym dostarcza prąd w ilości ok. 100 000 kWh, co było celem „ABC”. Tym samym w tym przykładzie fotowoltaika generuje oszczędności firmie rzędu 55 000 złotych rocznie. Oznacza to, że instalacja solarna zwróci się już po nieco ponad 4,5 latach! Nawet uwzględniając spadki wydajności paneli następujące po latach eksploatacji rachunek kilkunasto- i ponad dwudziestoparoletni, który łatwo obliczyć, pokazuje kilkuset tysięczne oszczędności.

Opłacalność fotowoltaiki przedstawiona na powyższym przykładzie służy wyłączenie zobrazowaniu mechanizmu działania fotowoltaiki i tego, jak wpływają one na rachunki firmy. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że panele są w stanie znacznie poprawić kondycję finansową praktycznie każdego przedsiębiorstwa. 

Amortyzacja paneli fotowoltaicznych i VAT

Wydatki na panele fotowoltaiczne – przynajmniej zgodnie z obecnym orzecznictwem – nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Przez to w przypadku czynnego płatnika VAT nie mogą być odliczone. Stawka VAT na panele fotowoltaiczne dla firmy wynosi 23%. Niższą stawką objęta jest sprzedaż modułów dla klientów indywidualnych (8% VAT). 

Pomimo tego, jak pokazują powyższe kalkulacje, panele fotowoltaiczne dają wiele oszczędności. Zaletą jest także to, że moduły PV przedsiębiorstwa można w pełni amortyzować. Może to nieść ze sobą wymierne korzyści finansowe. Standardowym wyjątkiem dla amortyzacji jest instalacja, której łączny koszt jest niższy, niż 10 000 złotych, jednak w przypadku ogniw dla firm będzie to rzadkość.

Zyski z paneli słonecznych dla przedsiębiorstw, czyli czy firma może być prosumentem?

Ważnym czynnikiem jest również sposób rozliczania nadwyżek energii. Przedsiębiorstwo decydujące się na fotowoltaikę może wybierać spośród kilku modeli. W sezonie letnim ogniwa pracują bardzo, bardzo wydajnie, dlatego często powstają nadwyżki wyprodukowanego prądu. Podstawą opłacalności jest to, aby nie doprowadzić do ich marnowania się. Co zatem można zrobić?

Dobrym pomysłem jest zakup akumulatorów celem magazynowania wewnętrznego energii. Jest to jednak bardziej kosztowne rozwiązanie i mniej popularne. Najpowszechniejszy sposób to rozliczanie nadwyżek energii z zakładem energetycznym. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy OZE, przy spełnieniu podstawowych warunków, przedsiębiorca może być prosumentem. To prawdziwa rewolucja w polskim świecie odnawialnych źródeł energii. Dotyczy ona w obecnej formie tylko instalacji do mocy 50 kW, jednak i to daje wiele możliwość przedsiębiorcom. Bardzo możliwe, że dalsze zmiany prawne jeszcze bardziej będą dążyły do zwiększenia limitów rozliczeń prosumenckich firm za moduły PV.

Profesjonalna instalacja fotowoltaiczna firmy podłączona do sieci za pomocą liczników dwustrefowych daje możliwość oddawania nadwyżek energii do dostawcy. W zamian za oddanie wyprodukowanej przez zakład pracy energii elektrycznej zyskuje się dostęp do tańszego prądu. Jeżeli instalacja nie jest stworzona w celu całkowitej niezależności energetycznej, lecz aby znacznie zmniejszyć rachunki za prąd (jak na ww. przykładzie), doprowadzi to do jej większej opłacalności. Firma z fotowoltaiką w okresie zimowym, gdy panele mają mniejszą efektywność, będzie mogła skorzystać z prądu sieciowego na bardziej atrakcyjnych cenowo warunkach! 

Fotowoltaika dla małej firmy – ile można zyskać?

Duże farmy fotowoltaiczne to nie wszystko. Również mikro i małe firmy mogą zaoszędzić na fotowoltaice. Aby sprawdzić, ile można zyskać prowadząc firmę z sektora MŚP, wystarczy dokonać alternatywnych obliczeń na bazie podanego przykładu. Fotowoltaika dla firmy może zwrócić się już po 5 – 7 latach od momentu instalacji. 

Oprócz tego warto zauważyć, że mikroinstalacja firmowa niesie ze sobą wiele innych korzyści. Przedsiębiorstwa stawiające na energię odnawialną zyskują w oczach swoich potencjalnych klientów. Ograniczają także czynności administracyjne i mogą efektywniej zarządzać używaną energią elektryczną.  

Dotacje na fotowoltaikę dla firm – jeszcze więcej pieniędzy do zyskania

Ostatecznym argumentem przemawiającym za fotowoltaiką dla firm są liczne dotacje, z których warto korzystać. Niektóre programy mają charakter ogólnopolski, inne są regionalne (organizowane przez poszczególne samorządy). Oprócz możliwości dofinansowania paneli fotowoltaicznych firma może otrzymać możliwość tańszej termomodernizacji budynku, włączając w to zakup pomp ciepła i kolektorów solarnych. Biorąc pod uwagę opłacalność fotowoltaiki dla biznesu, godnym rozważenia pomysłem będzie też skorzystanie z leasingu firmowego lub kredytu na fotowoltaikę.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę