Fotowoltaika dla rolnika – sposób na ochronę przed podwyżkami prądu?
Choć coroczne podwyżki cen za energię elektryczną stały się już regułą, to nie przestają dziwić, bo rachunki rosną coraz szybciej… Dochodzą do tego dodatkowe ograniczenia i opłaty. Przykładem może być wprowadzona od 2021 roku opłata mocowa, która jest kolejnym obciążeniem dla firm i gospodarstw rolnych.
Nowoczesne gospodarstwa rolne w dużej mierze opierają swoją marżowość właśnie na cenach energii elektrycznej. Bardzo często koszty energii elektrycznej gospodarstw rolnych to aż 1/5 wszystkich kosztów, które musi ponosić rolnik lub hodowca. W związku z tym, że na wsi mamy do czynienia z dynamicznym procesem mechanizacji, te tendencje są jeszcze bardziej zauważalne.
Obecnie rolnicy mogą bardzo łatwo wpaść w pułapkę. Z jednej strony inwestują w narzędzia elektromechaniczne i nowoczesne rozwiązania, które mają zapewnić duże wyższą efektywność pracy. Większe zyski mogą być solidnie nadszarpywane przez rosnące z zawrotną prędkością ceny prądu dla gospodarstw rolnych. Wprowadzanie dodatkowych danin takich, jak np. opłata mocowa od 2021 roku, jeszcze bardziej pogarsza ten obraz. Jedynym rozwiązaniem staje się inwestycja w farmę fotowoltaiczną lub przynajmniej kilka modułów PV celem zmniejszenia wydatków na prąd.
Agrofotowoltaika (APV) – na czym polega?
W przeciwieństwie do pozarolniczych działalności gospodarczych rolnicy mają znacznie więcej możliwości w zakresie instalacji solarnych. Wiąże się to ze sposobem zagospodarowania gruntu rolnego pod farmy fotowoltaiczne.
Stosunkowo nową i bardzo innowacyjną koncepcją jest agrofotowoltaika. To rozwiązanie dedykowane rolnikom posiadającym pola uprawne, które chcą skorzystać z zielonej, darmowej energii elektrycznej.
Agrofotowoltaika polega na instalacji paneli fotowoltaicznych na specjalnie dobranych stelażach konstrukcyjnych, najczęściej w orientacji wschód-zachód. Stelaże na panele PV są montowane na obszarze pól uprawnych, ale na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu rolnicy pozyskują darmową energię, a jednocześnie na tym samym gruncie zbierają plony. Straty plonów w obszarach tuż pod panelami nie są duże – według analiz Fraunhofer ISE dla upraw pomidorów, selera i pszenicy wynoszą ok. 18% – 19%. Dodatkowo grunty pod panelami z czasem stają się lepiej nawilżone ze względu na nieco mniejszą ekspozycję na słońce. Agrofotowoltaika jest doskonałym sposobem na zagospodarowanie terenów tak, aby maksymalnie je wykorzystać – i pod uprawy, i pod fotowoltaikę.
Jak uniknąć podatku rolnego dzięki fotowoltaice?
Jednym z kluczowych aspektów fotowoltaiki dla rolników jest możliwość otrzymania ulgi inwestycyjnej. Ulga inwestycyjna przeznaczona jest dla rolników decydujących się na zakup paneli fotowoltaicznych. Hodowca lub rolnik płacący podatek rolny jest w stanie odliczyć aż 25% wartości inwestycji w fotowoltaiki od tego podatku. Jeżeli więc rolnik prowadzi działalność rolną na gruntach rolnych (lub użytkach rolnych / terenach zadrzewionych na użytkach) i jego działalność powoduje konieczność zapłaty sporego podatku rolnego, to zakup paneli fotowoltaicznych będzie świetnym krokiem w kierunku optymalizacji finansowej.
W praktyce po odliczeniu 25% wartości inwestycji w fotowoltaikę rolnik zapłaci znacznie mniejszy podatek. Ze względu na to, że bez inwestycji i tak musiałby go ponieść, jest to bardzo duża oszczędność i sprawia ona, że fotowoltaika dla rolników może być dużo tańsza, niż zakup paneli fotowoltaicznych dla firm prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą!
Farma fotowoltaiczna dla rolników – ile można zyskać?
Inwestycja w panele fotowoltaiczne dla gospodarstwa rolnego statystycznie zwraca się już w przeciągu 5 – 8 lat. Na szybkość zwrotu inwestycji wpływa szereg czynników, w tym przede wszystkim:
· wielkość i rodzaj instalacji,
· moc modułów fotowoltaicznych i ich parametry (panele polikrystaliczne, monokrystaliczne itd.),
· warunki terenowe (kąt nachylenia, brak zacienienia),
· wybór firmy fotowoltaicznej i sposobu montażu,
· położenie geograficzne,
· pozostałe czynniki.
Fotowoltaika to inwestycja na lata. W momencie, gdy całkowicie się zwróci, będzie generowała oszczędności gospodarstwu rolnemu przez jeszcze kilkanaście lub ponad dwadzieścia lat (w zależności od parametrów instalacji).
Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych dla rolników
Aby inwestycja w panele solarne dla rolników była jeszcze bardziej opłacalna, można pokusić się o skorzystanie z którejś z dotacji. Istnieją programy regionalne i samorządowe, które pomagają osobom prowadzącym rolniczą działalność gospodarczą w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) i termomodernizacji budynków. Jednym z ciekawszych programów jest AgroEnergia prowadzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie obejmuje także panele fotowoltaiczna, a jego maksymalna wysokość to 20% kosztów kwalifikowanych. Warto na bieżąco sprawdzać także strony rządowe i samorządowe z dostępnymi dofinansowaniami dla rolnictwa.