Fotowoltaika – naświetlamy sprawę!

Fotowoltaika – naświetlamy sprawę!

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to po prostu energia ze Słońca! To czysta i ekologiczna alternatywa, która dynamicznie zmienia oblicze rynku energetyki. Nie tylko odpowiada na potrzeby konsumentów, przedsiębiorców i rolników, ale dodatkowo pozwala dbać o naszą planetę. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób się decyduje na instalację paneli fotowoltaicznych na swoich dachach i wolnym gruncie. Przeczytaj, jaka jest historia fotowoltaiki i zobacz, czym jest fotowoltaika.

Fotowoltaika - historia

Czy wiesz, że energię Słońca wykorzystywano już w czasach starożytnych? Ale jak to się stało, że przeszliśmy od rozpalania ognia za pomocą szkieł powiększających i zwierciadeł do generowania prądu na wielką skalę przy użyciu paneli fotowoltaicznych? Historia fotowoltaiki zaczęła się tak naprawdę w roku 1839, gdy francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel odkrył sposób na wytworzenie prądu elektrycznego z energii słonecznej za pomocą efektu nazywanego właśnie fotowoltaicznym. By tego dokonać, należało skupić światło słoneczne na elektrodzie zanurzonej w roztworze o właściwościach przewodzących. Jednak choć ta próba była przełomowym odkryciem, na prawdziwe efekty należało jeszcze poczekać - urządzenie tego typu było wciąż bardzo mało wydajne. Becquerel wykonał jednak pierwszy krok ku badaniom i eksperymentom, które ostatecznie stworzyły podwaliny tej dziedziny.

W następnym stuleciu miały miejsce liczne próby i eksperymenty z wykorzystaniem selenu, który przejawiał właściwości prądotwórcze pod wpływem światła słonecznego. Ostatecznie to Daryl Chapin w roku 1954 skonstruował pierwsze krzemowe ogniwo fotowoltaiczne. To nowe urządzenie nareszcie pozwoliło na wytworzenie dostatecznej dawki energii, by zasilić urządzenie elektryczne. Tym samym Chapin został uznany za pioniera współczesnych ogniw fotowoltaicznych!

Historia Fotowoltaiki

Historia fotowoltaiki - co było dalej?

Po odkryciach Chapina fotowoltaika szybko zrewolucjonizowała branżę energetyki. Już po upływie 4 lat wykorzystywana była przy tak niewiarygodnym zadaniu, jak eksploracja kosmosu! To właśnie energia słoneczna zasilała stacje radiowe w satelitach Vanguard I, II, Eplorer III oraz Sputnik-3. Natomiast w roku 1973 zbudowano pierwszy budynek solarny - "Solar One". Zasilany był właśnie z wykorzystywaniem paneli PV. W kolejnych latach prowadzono ciągłe badania nad doskonaleniem technologii fotowoltaicznej, by wreszcie w zwiększyć wydajność ogniw krzemowych do 35,5%. Ta wydajność uczyniła panele solarne nie tylko praktycznym, ale i niezwykle opłacalnym sposobem na wytwarzanie energii elektrycznej. Co więcej, dzisiejsza technologia fotowoltaiczna sprawia, że panele wytwarzają energię w całkowicie "zielony" sposób - bez zanieczyszczeń i odpadów. Wraz ze wzrastającymi trendami ekologicznymi, fotowoltaika staje się oczywistą odpowiedzią na rosnące potrzeby i wymagania, jakie stawia dzisiejszy świat i konsumenci.

Concept Energy – ekspert od fotowoltaiki

Concept Energy to przede wszystkim firma o wieloletnim doświadczeniu w branży. Zatrudniamy profesjonalnych doradców oraz ekspertów z różnych dziedzin - energetycznej, monterskiej i projektowej - a nasze produkty są niezawodne. Dzięki temu jesteśmy pewnym partnerem w biznesie. Jednak to, co jest dla nas najważniejsze, to bycie częścią realnej zmiany w krajobrazie rynku energetycznego. Dzisiaj każdy z nas może być producentem energii elektrycznej dzięki wysokosprawnym panelom fotowoltaicznym. Czerpiemy moc ze źródła dostępnego dla nas wszystkich - Słońca. W ten sposób tworzymy razem lepszą, stabilną przyszłość dla siebie i przyszłych pokoleń. Budujemy świetlny spokój bez cienia wątpliwości.

Teraz, kiedy już znasz podstawowe fakty na temat historii fotowoltaiki, zachęcamy do sprawdzenia, jak to rozwiązanie może sprawdzić się w Twojej firmie, gospodarstwie rolnym lub domu. Nasi doradcy czekają na Twój telefon.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę