
Fotowoltaika zimą – sposób działania paneli fotowoltaicznych zimą
Sezon jesienno-zimowy jest trudniejszy dla wszystkich. Można powiedzieć, że również dla fotowoltaiki. Na szczęście wszelkie utrudnienia nie powodują żadnych większych trudności w korzystaniu z darmowej energii z paneli fotowoltaicznych.
Na wstępie powiedzmy przede wszystkim to, że fotowoltaika działa zimą w całkowicie normalny sposób. Nawet zimą, przy niższym poziomie nasłonecznienia, ogniwa solarne mogą produkować przyjazną środowisku energię elektryczną. Osoby zainteresowane zakupem paneli fotowoltaicznych czasem obawiają się o inne aspekty, w tym temperaturę. Obecnie produkowane ogniwa krzemowe są jednak w pełni bezpieczne do stosowania zimą w warunkach środkowo-, a nawet północnoeuropejskich. W zależności od modelu (informacje te warto każdorazowo zweryfikować) panele fotowoltaiczne mogą pracować wydajnie nawet przy temperaturze sięgającej -40℃!
Panele fotowoltaiczne a śnieg – czy panele trzeba odśnieżać?
W większości przypadków paneli fotowoltaicznych nie trzeba odśnieżać. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim polskie warunki pogodowe od lat nie charakteryzują się dużymi opadami śniegu. Jak wiadomo z przewidywań klimatologów, tendencja ta nie tylko się nie zmieni, ale będzie się pogłębiać.
Statystycznie średnia liczba dni z opadami śniegu w Polsce centralnej, wschodniej, zachodniej i północnej wynosi ponad 30 dni. Znacznie więcej opadów jest na terenie południowej Polski. Nie odzwierciedla to jednak realnego zastoju pokrywy śnieżnej na panelach fotowoltaicznych, ponieważ częściej niż rzadziej dochodzi do natychmiastowego lub szybkiego topnienia opadu.
Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, w której mamy do czynienia z intensywnym opadem śniegu zimą i ujemnymi temperaturami przez dłuższy czas, warto wówczas odśnieżyć panele fotowoltaiczne. Nie jest to jednak wymogiem. Większość instalacji solarnych montowanych jest zresztą pod kątem – zwykle w przedziale od 30 do 45 stopni. Padający śnieg samoistnie i naturalnie osuwa się, przez co nie ma potrzeby odśnieżania modułów PV. Co więcej, badania przeprowadzone na instalacjach fotowoltaicznych w Niemczech (G. Becker, W. Weber, B. Schiebelsberger, An approach to the impact of snow on the yield of grid connected PV systems) dowodzą, że wydajność paneli solarnych ze względu na śnieg spada statystycznie jedynie o ok. 1% – 2%. Znacznie większe pogorszenie wydajności instalacji solarnej spowodowane jest zachmurzeniem.
Ile prądu wytwarzają panele fotowoltaiczne zimą?
Fotowoltaika zimą będzie generowała mniej prądu, niż latem. Wynika to przede wszystkim z poziomu nasłonecznienia. W grudniu i w styczniu, kiedy promienie słoneczne docierają najmniej, sprawność energetyczna paneli fotowoltaicznych może spaść nawet trzykrotnie. Ogniwa fotowoltaiczne nie przestają jednak pracować – po prostu wytwarzają mniej prądu elektrycznego, ponieważ zjawisko fotowoltaiczne, wymagające promieni słonecznych, jest bardziej ograniczone.
Z drugiej strony warto odnotować także, że to właśnie w mroźne dni parametry techniczne sieci mogą być korzystniejsze. Ruch elektronów staje się wówczas bardziej uporządkowany, dlatego rzadziej narzekamy na ewentualne spadki napięcia (niezależnie od posiadania modułów fotowoltaicznych).
Magazynowanie energii – czy fotowoltaika zimą się opłaca?
Instalacja paneli fotowoltaicznych, choć tak obecnie popularna, jest poważną inwestycją, która nie „może”, ale musi się opłacać. Można zapoznać z gotowymi kalkulatorami fotowoltaiki, które po wpisaniu bazowych wartości pokażą rozkład produkcji energii i opłacalność finansową. Bez względu na to, czy stawiamy na dużą instalację fotowoltaiczną, mającą zapewnić niezależność energetyczną, czy bardziej chcemy zminimalizować rachunki za prąd, fotowoltaika opłaca się finansowo.
Chociaż fotowoltaika zimą generuje mniej prądu, to kluczową opcją jest magazynowanie energii. Nowelizacja ustawy OZE rozszerzyła definicję prosumenta, którym warto zostać, aby zapewnić sobie tani prąd na zimę. Inwestując w profesjonalną instalację fotowoltaiczną – podłączoną do sieci i wyposażoną w licznik dwustrefowy – można oddawać nadwyżki energii z fotowoltaiki do sieci. W sezonie letnim więc magazynuje się nadwyżki prądu u operatora, których i tak się nie potrzebuje w tym momencie. Dzięki temu rozwiązaniu zimą można pobrać prąd po znacznie niższych cenach. Magazynowanie energii sprawia, że fotowoltaika zimą nie przestaje się opłacać. Wręcz przeciwnie – w skali rocznej jest tak samo opłacalna!
Montaż paneli fotowoltaicznych zimą – czy warto?
Zamieć śnieżna, temperatura -30℃… to nie są najbardziej optymalne warunki pracy do monterów instalacji fotowoltaicznych. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: taka pogoda w Polsce zimą zdarza się już rzadko lub praktycznie wcale.
Czy montaż paneli fotowoltaicznych można i warto zrobić zimą? Jak najbardziej. Oprócz wygody ekipy montażowej i sytuacji zupełnie wyjątkowych, jak np. gruba pokrywa śnieżna, nic nie stoi na przeszkodzie. Panele fotowoltaiczne zimą mogą być zainstalowane w taki sam sposób, jak latem i o każdej innej porze roku. W zdecydowanej większości przypadków możliwości również pozostają nieograniczone. Wybrać można panele fotowoltaiczne na dachu płaskim (stropodachu), na dachu skośnym lub lekko skośnym. Istnieje też możliwość montażu zimą paneli fotowoltaicznych nagruntowych – instalacja odbywa się na specjalnych stelażach utrzymujących konstrukcję.