Ile kosztuje 1 kilowat prądu?

Ile kosztuje 1 kilowat prądu?

Ceny prądu w taryfach domowych – G11, G12

Ile kosztuje 1 kilowat prądu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy je zawęzić do rodzaju taryfy. Na początku sprawdźmy, ile kosztuje 1 kWh w taryfie domowej. Wszystkie ceny podawane w tym artykule są cenami brutto orientacyjnymi. 

Spośród taryfy domowej za prąd wyróżnia się dwie podstawowe rodzaje – taryfę G11 i G12. Ta pierwsza jest najpopularniejszą taryfą energii elektrycznej w Polsce. Dotyczy wyłącznie gospodarstw domowych, co sugeruje sama nazwa – „G” ma symbolizować właśnie gospodarstwa. Rozszyfrowując skrót taryfy dalej, trzeba wskazać, że pierwsza cyfra, „1”, oznacza obiekty niższej mocy. Taryfy „G” są bowiem zarezerwowane dla gospodarstw o mocy umownej, która jest niższa od 40 kW. Ostatnia liczba oznacza liczbę stref. Podsumowując zatem, w przypadku taryfy prądowej G11 mamy do czynienia z taryfą: 

·      dla gospodarstw domowych,

·      dla obiektów o mocy niższej niż 40 kW, 

·      jednostrefową.

Ze sprawdzeniem, czym różni się taryfa G12 od G11, nie będzie już większych problemów. Jak widać, różnica jest dostrzegalna tylko w jednym miejscu, które odpowiada za liczbę stref. Taryfa G12 ma takie same parametry prądowe, jak G11, jednak podzielona jest na dwie strefy – dzienną i nocną. Oznacza to, że inna stawka jest naliczana za zużycie prądu nocą, a inna za korzystanie z energii elektrycznej w trakcie dnia.

Taryfa prądowa G12 jest zatem:

·      dla gospodarstw domowych,

·      dla obiektów o mocy niższej niż 40 kW, 

·      dwustrefowa (strefa dzienna i strefa nocna).

Taryfa domowa – ile kosztuje 1 kWh prądu? 

Ile kosztuje jeden kilowat prądu w taryfie przeznaczonej dla gospodarstw domowych? Ceny prądu 2021 są znacznie wyższe, niż w poprzednich latach. Za 1kWh prądu zapłacimy od 0,68 zł do aż 0,79 zł. Tak więc przeciętne zużycie prądu przez rodzinę na miesiąc w wysokości 150 kWh wyniesie 100 – 120 złotych. Do kosztów za kilowatogodzinę mogą być doliczone pozostałe koszty naliczane przez dostawcę i/lub sprzedawcę energii w zależności od szczegółów zawartych w umowie. Podane ceny są orientacyjne i dotyczą taryf G11 i G12. 

Ceny prądu w 2021 roku znacznie poszybowały. Taki stan rzeczy zawdzięczamy m.in. decyzjom politycznym, w tym wprowadzeniu opłaty mocowej. Przez ostatnie lata ceny prądu drastycznie rosną, co przekłada się na wyższe koszty utrzymania domu, jak i wyższe ceny produkcji i zakupów detalicznych.

Taryfy dla przedsiębiorców – ile zł za 1Wh prądu? 

W przypadku biznesu, zarówno małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), jak i dużych producentów czy kopalni, istnieje szereg wydzielonych taryf. Z tego powodu w tym miejscu skupimy się jednak tylko na dwóch najpopularniejszych, czyli taryfach energetycznych C11 i C12. 

Przedsiębiorcy korzystający z taryfy prądowej C11 lub C12 w 2021 roku i w latach następnych również będą musieli zapłacić więcej za energię elektryczną. Ceny za kilowatogodzinę dla przedsiębiorców są bardziej zróżnicowane. Wachlarz cen za 1 kWh prądu C11 / C12 to 0,31 – 0,56 zł. Wiele zależy od pozostałych parametrów sieci. Tak czy inaczej podwyżki cen są jednak bardzo zauważalne. 

Instalacje fotowoltaiczne szansą na oszczędności

Montaż paneli fotowoltaicznych jest doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Decydując się na instalację modułów PV, można także stać się w pełni niezależnym energetycznie. Obecnie także wielu przedsiębiorców może rozliczać się na zasadach prosumenckich, co jest dodatkową korzyścią dla tej grupy osób. Standardowa instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która w całości zwraca się już w przeciągu 5 – 8 lat! Przez następne długie lata można cieszyć się sprawdzoną, darmową energię z odnawialnych źródeł energii. Sprawdź szczegóły na naszej stronie, aby dowiedzieć się więcej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę