Jak wybrać panele fotowoltaiczne do domu jednorodzinnego?
Odnawialne Źródła Energii stają się coraz popularniejsze. W związku z podwyżkami cen prądu, ale także nowymi wymogami budowlanymi, domy jednorodzinne coraz częściej są wyposażane w systemy fotowoltaiczne. Wybór paneli fotowoltaicznych to niełatwy temat, bo na rynku można znaleźć mnóstwo różnych produktów. Fotowoltaika jest intratną inwestycją, która zwraca się już nawet wcześniej, niż w przeciągu siedmiu lat. Aby przyśpieszyć ten czas, trzeba wybrać wysokiej jakości komponenty o odpowiednich parametrach.
Jakie panele wybrać pod kątem rodzaju instalacji? Czy to ma znaczenie?
Kwestia tego, jak wybrać panele fotowoltaiczne, związana jest także ze sposobem montażu. Czasem zastanawiamy się, czy panele solarne są uniwersalne, czy mogą być zamontowane w różnych miejscach. Odpowiedzi na te wątpliwości są jednoznaczne. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby instalacji paneli fotowoltaicznych – montaż nadachowy i nagruntowy. Pierwszy typ instalacji może być przeprowadzony zarówno na dachach bardzo skośnych, lekko skośnych, jak i stropodachach. Drugi wariant, instalacje nagruntowe, montowane są na specjalnej platformie konstrukcyjnej. To świetne rozwiązanie, jeżeli albo nie chcemy angażować powierzchni dachu domu, albo mamy do wykorzystania sporo niezagospodarowanego gruntu, który tak użyty będzie przynosił zyski. Optymalny kąt dla instalacji paneli słonecznych wynosi ok. 45 stopni. Ogniwa powinny być skierowane w kierunku południowym (najwyższa sprawność energetyczna), wschodnim lub zachodnim. Zaleca się unikanie ukierunkowywania paneli na północ, ponieważ dotrze do nich najmniej promieni słonecznych. Oprócz tego nie istnieją żadne przeciwwskazania co do tego, jak zainstalować panele fotowoltaiczne.
Najważniejsze parametry przy wyborze instalacji fotowoltaicznej
Zastanawiając się jednak, jak wybrać panele fotowoltaiczne, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich najważniejsze parametry techniczne. W internecie nie brakuje różnego rodzaju rankingów fotowoltaiki i porównywarek ogniw PV. Najlepszą metodą może być samodzielne wybranie poszczególnych modeli, sprawdzenie ich specyfikacji technicznej, dostarczanej przez producenta celem porównania ze sobą poszczególnych parametrów. Warto spojrzeć przede wszystkim na takie parametry fotowoltaiki, jak:
- moc instalacji – moc panelu fotowoltaicznego, całego modułu i instalacji pozwoli nam na kalkulacje dotyczące tego, ile prądu będzie mógł generować system,
- wydajność paneli fotowoltaicznych – wraz ze skutecznością warunkuje ogólną efektywność instalacji fotowoltaicznej,
- gwarancja na wydajność modułów – bardzo istotny element, dzięki któremu mamy pewność, że moduły będą pracowały na przewidywanej wydajności.
- cena paneli fotowoltaicznych – a właściwie stosunek ceny instalacji do ilości generowanego prądu, pozwoli na stworzenie analizy opłacalności i wyznaczy zakres czasowy, po ilu latach inwestycja w fotowoltaikę się zwróci.
Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych warto wybrać?
Jak wybrać panele fotowoltaiczne? Oprócz kierowania się powyższymi parametrami, równie istotne może być to, aby sprawdzić rodzaje dostępnych modułów fotowoltaicznych. Wyróżnia się trzy główne typy:
- panele fotowoltaiczne monokrystaliczne,
- panele fotowoltaiczne polikrystaliczne,
- amorficzne panele (cienkowarstwowe).
Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę każdego rodzaju. Nie istnieje jeden, najlepszy rodzaj paneli fotowoltaicznych. Jak to zwykle bywa – każdy typ ma swoje wady i swoje zalety.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Ogniwa monokrystaliczne
Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne zostały stworzone z jednolitych kryształów krzemowych, pełniących funkcję półprzewodników. Pod względem wizualnym rozpoznamy je po jednolitej i ciemnej, często nawet czarnej, barwie. Co więcej, kryształy w tym przypadku mają kształt bliższy kwadratowi, niż prostokątowi.
Systemy fotowoltaiczne oparte na tego rodzaju produktach będą charakteryzowały się najwyższą wydajnością energetyczną. Z drugiej strony panele monokrystaliczne są również najdroższe. Powierzchnia paneli jest niewielka, moduły mają bardzo wysoką sprawność i żywotność.
Które panele słoneczne warto kupić? Ogniwa polikrystaliczne
Jako że zakup fotowoltaiki to inwestycja, całość musi przynosić jak najwięcej oszczędności. To, jak wybrać panele fotowoltaiczne, powinno być dyktowane przez rachunek ekonomiczny. Dlatego pomimo tylu zalet paneli monokrystalicznych na rynku większą popularnością cieszą się moduły wykonane z niejednolitych, różnych ogniw krzemowych.
Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne również są urządzeniami wysokowydajnymi (15% – 19%). Moduły składają się z prostokątnych „szyb” fotowoltaicznych koloru niebieskiego – od jasnoniebieskiego do ciemnego granatu. Dają nieregularny poblask. Znacznie bardziej upowszechniony rodzaj konstrukcji i zastosowanie różnych kryształów to czynniki sprawiające, że cena paneli fotowoltaicznych tego typu będzie znacznie niższa, niż monokrystalicznych. Choć są mniej wydajne, w wielu przypadkach ich opłacalność może być wyższa.
Jaką fotowoltaikę wybrać do zastosowań specjalnych? Panele amorficzne
Panele amorficzne, nazywane też cienkowarstwowymi, to najrzadziej wybierany rodzaj fotowoltaiki, jednak sprawdzając, jak wybrać panele fotowoltaiczne, należy je uwzględnić. Mają średnią cenę, bardzo dużą powierzchnię, a ich wydajność energetyczna jest uzależniona głównie od warunków zewnętrznych. Technologia amorficzna została opracowana w taki sposób, aby lepiej absorbowała światło słoneczne. Dzięki temu panele te w porównaniu do innych modeli pracują efektywniej przy niższym stopniu nasłonecznienia. Z drugiej strony mogą być mniej wydajne przy wysokiej ekspozycji. Wymagają więcej miejsca na montaż.
Stosunek jakości do ceny i określenie zastosowania – najlepsza metoda wyboru paneli fotowoltaicznych
Prawdopodobnie docierając do tego miejsca, jedynie upewniłaś lub upewniłeś się, że to, jak wybrać panele fotowoltaiczne, zależy od wielu czynników. I bynajmniej nie jest prostą sprawą! Początki zawsze są trudne, ale korzystając z pomocy renomowanej firmy i delikatnie zagłębiając się w tematykę fotowoltaiczną okaże się, że można szybko wybrać dobrej jakości panele. Uniwersalnym „papierkiem lakmusowym” w zakresie inwestycji w fotowoltaikę jest wskaźnik efektywności do ceny. Należy określić, jakie ma się zapotrzebowanie energetyczne i jakie cele związane z fotowoltaiką (niższe rachunki za prąd, pełna samowystarczalność). Trzeba sprawdzić, jakie ma się warunki instalacyjne i dobrać odpowiedni rodzaj paneli fotowoltaicznych. Warto też pamiętać, że najtańsza fotowoltaika raczej nie będzie najlepsza, ale najdroższe panele fotowoltaiczne również pod kątem finansowym nie stworzą nam szybko zwracającej się inwestycji.