Jaka moc instalacji fotowoltaicznej do domu?

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej do domu?

Prawidłowy wybór instalacji fotowoltaicznej do domu wymaga dokładnego oszacowania zapotrzebowania energetycznego. Następnym krokiem jest wybór poszczególnych komponentów systemu – przede wszystkim paneli fotowoltaicznych. Oprócz samej mocy paneli warto wziąć pod uwagę także kilka innych parametrów technicznych. Sprawdzamy, jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać do przeciętnego domu jednorodzinnego!

Jak oszacować moc instalacji fotowoltaicznej? 

Do kluczowych parametrów każdej instalacji fotowoltaicznej zaliczyć należy jej wielkość oraz moc poszczególnych paneli solarnych. Parametry te są od siebie zresztą zależne. Osoby, które mają małą powierzchnię pod instalację, ale zależy im na uzyskaniu systemu PV o dużej mocy, będą musiały wybierać panele, których moc przewyższa 330 – 350 Wp. Z kolei domownicy dysponujący większą przestrzenią (i/lub możliwością stworzenia instalacji nagruntowej), będą mogli rozważyć także zakup większej liczby urządzeń o mniejszej mocy nominalnej (np. 250 – 300 Wp każdy). 

Dedykowana moc instalacji fotowoltaicznej zależy jednak od zapotrzebowania energetycznego oraz indywidualnych celów. Statystyczne zapotrzebowanie na prąd domu jednorodzinnego waha się od ok. 3500 kWh do ponad 4500 kWh rocznie. Zależy to między innymi od łącznej liczby domowników, korzystania lub nie z kuchenki elektrycznej, ogrzewania elektrycznego czy przepływowego systemu grzewczego wody. 

Jak wspomnieliśmy, ustalenie, jaką moc instalacji fotowoltaicznej do domu wybrać, zależy w dużym stopniu od własnych zamierzeń. To od każdego indywidualnie zależy, czy pragnie postawić na częściowe, czy też znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Można również „celować” w osiągnięcie stanu najbliższego samowystarczalności energetycznej. Każdy ten wariant będzie zakładał wybór instalacji o innej łącznej mocy. Popularnym rozwiązaniem jest zakup systemu PV, który będzie generował co najmniej ponad połowę rocznego zapotrzebowania energetycznego. 

Czynniki wpływające na moc instalacji fotowoltaicznej

Co do zasady optymalnie zainstalowana i skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna powinna generować ok. 1000 kWh rocznie z 1 kWp mocy. Wybierając panele fotowoltaiczne, nie należy jednak patrzeć tylko na moc – Wp. Równie istotne są pozostałe wartości. Ogromne znaczenie ma wydajność energetyczna paneli słonecznych oraz gwarancja na wydajność. Każde ogniwa z czasem minimalnie tracą swoją skuteczność, ale dobre panele będą charakteryzowały się niedużym i regularnym spadkiem mocy. 

Nie należy przy tym zapominać o czynnikach zewnętrznych. Nawet najlepiej dobrane panele fotowoltaiczne nie dostarczą pożądanej mocy, jeśli zostaną ustawione w miejscu permanentnie częściowo zacienionym (tylko częściowym rozwiązaniem problemu mogą być mikroinwertery). 

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Celem sprawdzenia, jaka moc instalacji fotowoltaicznej sprawdzi się w naszym przypadku, można skorzystać z jednego z ogólnych wzorów na moc PV. W polskich warunkach klimatycznych, aby odgórnie przygotować się na minimalne straty energii, każdemu 1000 kWh odpowiada 125% kWp, czyli 1250 kWp mocy paneli fotowoltaicznych. 

MOC INSTALACJI PV [kWp]=((Ek [kWh]*a [%])+ ((Ek [kWh]*b)/opust))/(uzysk mocy)

Użyte symbole w powyższym wzorze od obliczenia mocy instalacji PV w kWh oznaczają:

Ek – ilość zużywanej energii w skali roku wyrażonej w kilowatogodzinach [kWh]

a – udział bieżącej konsumpcji własnej energii [%]

b – udzial ilości energii oddanej do sieci [%]

(a + b = 100% energii wyprodukowanej)

uzysk – roczna produkcja energii z kWp mocy instalacji PV [kWh]

opusty – 0,7 kWh instalacje o mocy do 50 kW łącznie; 0,8 kWh do mocy 10 kW łącznie. 

Powyższy wzór znajdzie zastosowanie przy projektowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli takich, które zwykle montowane są w domu. W przypadku wielkogabarytowych farm fotowoltaicznych istnieją nieco inne zasady działania, głównie dotyczące oddawania i magazynowania energii. 

Dobór mocy instalacji PV – lepiej więcej, czy mniej? 

Każda instalacja fotowoltaiczna, jeśli korzysta się z renomowanego sprzętu, który jest poprawnie zainstalowany, jest inwestycją, która się zwróci. Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej będzie jednak jednym z czynników wpływających na to, jak szybko zwróci się cala instalacja. Obliczenie tego wymaga także wprowadzenia innych danych, m.in. dotyczących ewentualnych dotacji (Program Mój Prąd, programy termomodernizacyjne budynków). Zakłada się jednak, że zawsze dobrym pomysłem jest wybranie takiej mocy fotowoltaiki, która będzie bliska samowystarczalności, tzn. będzie ona odzwierciedlała roczne zużycie prądu przez gospodarstwo domowe. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę