Jaki inwerter/falownik wybrać?

Jaki inwerter/falownik wybrać?

Instalacje fotowoltaiczne kojarzą nam się głównie z panelami słonecznymi. Tymczasem niezwykle ważną rolę w całym systemie PV odgrywają inne urządzenia – inwertery, zwane też falownikami fotowoltaicznymi. Poniżej przedstawiamy, czym jest inwerter PV, jaki falownik wybrać i czym się przy tym kierować?

Jak działa inwerter w systemie fotowoltaicznym? Jaką pełni funkcję?

W systemie fotowoltaicznym najważniejszym i najbardziej peryferyjnym urządzeniem są same moduły fotowoltaiczne. To w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. W krzemowych półprzewodnikach zachodzą zmiany elektronowe w rezultacie padania promieniowania słonecznego. Powstaje w ten sposób prąd, darmowa energia elektryczna, z której można korzystać i cieszyć się ograniczeniem rachunków. Jednak czy aby na pewno? Niezupełnie! 

Energia generowana przez panele fotowoltaiczne to prąd stały. Aby można było korzystać z urządzeń elektrycznych w domu, potrzebujemy prądu zmiennego. W tym momencie wkracza inwerter, zwany też falownikiem. Jaki jest jego mechanizm działania? Inwertery fotowoltaiczne działają w taki sposób, że zmieniają prąd stały w prąd zmienny. To najważniejsza funkcja falowników, chociaż nie jest ona jedyna. Urządzenia te odpowiadają również za kontrolę procesu tworzenia energii elektrycznej przez panele i dają dostęp do wielu ważnych informacji na bieżąco. 

Jakie są rodzaje inwerterów fotowoltaicznych?

Falowniki występują w różnych rodzajach. Specyfikacje techniczne inwerterów różnią się między sobą, jednak w tym przypadku istnieje ogólna zasada, zgodnie z którą inwerter należy dobrać do paneli fotowoltaicznych, a nie na odwrót. Dlatego też nie jest możliwe wskazanie jak najlepszego inwertera, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie ogniwa PV zostały dobrane do całego systemu. 

Niemniej jednak wyróżnia się dwie główne technologie i zarazem dwa podstawowe rodzaje inwerterów fotowoltaicznych: inwertery standardowe i mikroinwertery. 

Klasyczny inwerter montuje się do wielu modułów fotowoltaicznych. Zobrazujmy to na przykładzie. Mamy instalację składającą się z kilkunastu paneli solarnych, osadzonych na dwóch skrzydłach dachów domu – części wschodniej i zachodniej. Każda z partii składa się z kilku osobnych paneli fotowoltaicznych. Wszystkie moduły mogą być jednak podłączone do jednego inwertera. 

Mikroinwertery (mikrofalowniki) to urządzenia, które są podłączane inaczej. Ogólna zasada jest następująca: do jednego mikroinwertera podłącza się jeden panel fotowoltaiczny. Wówczas inwestycja w instalację fotowoltaiczną, która składałyby się z mikroinwerterów, byłaby naturalnie znacznie bardziej kosztowna. Wynika to z faktu, że należałoby zakupić wiele mikroinwerterów. Z tego powodu mikroinwertery są rzadziej wybieranym rozwiązaniem. 

Jaki inwerter/falownik wybrać?

Stojąc przed dwoma rodzajami urządzeń, jeszcze intensywniej pojawia się pytanie: jaki inwerter wybrać?

Mikroinwertery zmieniają prąd stały na zmienny tylko dla jednego panelu fotowoltaicznego. Instalacja jest droższa, jeśli wybierzemy takie rozwiązanie, ale zyskujemy mnóstwo zalet. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na możliwość rozbudowywania instalacji fotowoltaicznej. Dysponując mikroinwerterami, dodatkowe panele można zamontować od razu – bez potrzeby dokonywania żadnych przeróbek w dotychczasowej instalacji. Nie ma lepszego sposobu, niż mikroinwertery, dla osób, które mają w planach zakup instalacji PV i regularne jej poszerzanie o kolejne moduły (np. rok po roku). 

Druga z ważniejszych zalet mikroinwerterów dotyczy sposobu monitorowania i zarządzania energię. Dzięki temu, że mikroinwerter jest podłączony tylko do jednego urządzenia, jest on w stanie skuteczniej diagnozować jego stan. Tym samym, w przypadku jakiejś awarii, spadku wydajności, od razu widzimy, gdzie jest przyczyna takiego stanu rzeczy.  

Warto też wspomnieć o tym, że instalacja złożona z mikroinwerterów może być bardziej personalizowana. Oznacza to, że może ona być projektowana od podstaw pod indywidualne założenia budowlane. 

Jak inwerter wpływa na opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Zakup dobrego inwertera to podstawa, jeśli zależy nam na opłacalności finansowej całej inwestycji w fotowoltaikę. Inwerter zmienia rodzaj prądu – ze stałego na zmienny, ale także pozwala na monitorowanie parametrów sieciowych. To bardzo istotne urządzenie, które musi działać sprawnie. Jak wybrać falownik fotowoltaiczny? Jak powiedzieliśmy wcześniej, konieczne jest dopasowanie go do wybieranych modułów PV. Jeśli zaś chodzi o wybór między inwerterami klasycznymi a mikroinwerterami, to na tej płaszczyźnie każdy indywidualnie musi przeanalizować własne priorytety. Te drugie urządzenie są z pewnością bardziej funkcjonalne. Będą też lepsze dla osób, które planują rozbudowę systemu lub mają niestandardowe warunki budowlane dla instalacji. Z pewnością jednak wybór inwertera standardowego będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Cieszy się ono bardzo dużą popularnością. 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę