Leasing bez cienia wątpliwości

Leasing bez cienia wątpliwości

Leasing instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się, czym jest leasing operacyjny i czy znajdzie zastosowanie w finansowaniu inwestycji fotowoltaicznej dla Twojej firmy? A może szukasz jasnego przykładu, który powie Ci, o jakich rzędach oszczędności w ogóle mowa? Bez obaw - wyjaśniamy leasing operacyjny instalacji fotowoltaicznej od podstaw. Zobacz, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie i ile Twoja firma może na tym zyskać w każdym miesiącu!

ABC leasingu operacyjnego instalacji fotowoltaicznej

Jest to rodzaj leasingu, w którym przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres obowiązywania umowy, a leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłatę wstępną i raty leasingowe w pełnej wysokości. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych spoczywa w całości na leasingodawcy, a podatek VAT naliczany jest oddzielnie dla każdej raty leasingowej.

U kogo sprawdzi się leasing na fotowoltaikę?

Leasing operacyjny to rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom i właścicielom gospodarstw rolnych. W przeciwieństwie do kredytów czy płatności gotówką, umożliwia realizację inwestycji z mniejszym nakładem własnym oraz pozwala na redukcję obciążenia podatkowego w każdym miesiącu poprzez zwiększanie kosztów. Ponieważ przez cały czas trwania leasingu koszty amortyzacji leżą po stronie leasingodawcy, Tobie pozostanie jedynie comiesięczne księgowanie faktury do kosztów uzyskania przychodu. Nie bez powodu to rozwiązanie jest tak popularne wśród przedsiębiorców! Zobacz, jak leasing paneli słonecznych sprawdzi się w Twoim biznesie i jakie korzyści możesz czerpać z leasingu operacyjnego.

Leasing fotowoltaiki - kto może skorzystać z leasingu operacyjnego fotowoltaiki?

Jak Ty skorzystasz na leasingu?

Już wiesz, czym jest leasing fotowoltaiki i czy możesz z niego skorzystać w swojej firmie. Ale jakie korzyści realnie osiągniesz z tym rozwiązaniem? Spieszymy z wyjaśnieniem. Podpisując umowę realizacji inwestycji z CONCEPT ENERGY otrzymasz możliwość sfinansowania instalacji fotowoltaicznych na korzystnych warunkach: w procedurze uproszczonej, za pomocą leasingu operacyjnego Idea Getin Leasing, Santander Leasing i Millennium Leasing. Dzięki tej formie finansowania, w połączeniu z tarczą podatkową, inwestycja spłacana będzie z bieżącej produkcji energii elektrycznej. Oznacza to, że przyniesie wymierne korzyści finansowe już w pierwszych miesiącach działania!

Zalety leasingu fotowoltaiki

  • Zakup i budowę instalacji fotowoltaicznej można sfinansować bez angażowania własnych środków. Raty leasingowe zastępują jednorazowe koszty nabycia elektrowni słonecznej.
  • Leasing fotowoltaiki pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Każda miesięczna rata oraz cała opłata wstępna są kosztem uzyskania przychodu - raty leasingowe zmniejszają podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i Twoje podatki!
  • Miesięczne oszczędności w firmie, z tytułu produkcji własnej energii elektrycznej, mogą pokrywać ratę leasingu. Po okresie leasingu całość wyprodukowanej energii stanowić będzie czysty zysk!
  • Leasing fotowoltaiki dla firm pozwala przedsiębiorcy rozłożyć podatek VAT na raty.
  • Zakup instalacji fotowoltaicznej ze środków własnych lub za pomocą kredytu bankowego powoduje, że VAT musimy rozliczyć jednorazowo.
  • Leasing operacyjny nie jest uwidaczniany jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy, nie powiększa zadłużenia i pomaga zwiększyć płynność finansową.
  • Co miesiąc otrzymasz jedynie fakturę do zaksięgowania i nie musisz prowadzić ewidencji środków trwałych, amortyzacji czy inwentaryzacji. Wygodne, prawda?

Leasing na fotowoltaikę w praktyce - przykład

Jak widać, leasing na fotowoltaikę to wymarzone rozwiązanie dla przedsiębiorcy i generuje niepomierne korzyści. Ale jak to się przekłada na realne liczby i o jakich rzędach oszczędności mówimy? Sprawdź na przykładzie!

Klient posiada pięć punktów poboru energii (lokalizacji). Zapotrzebowanie na energię elektryczną w poszczególnych punktach wynosi od 200 do 270 MWh rocznie. Na podstawie indywidualnych warunków i wymogów technicznych, zespół Concept Energy zaprojektował i wykonał w każdej lokalizacji instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp (w tym cztery instalacje na dachach i jedną na gruncie). Biorąc pod uwagę średnią aktualną cenę energii elektrycznej klienta – 512 zł netto za 1 MWh (energia czynna + dystrybucja), każda z instalacji produkując ok 50 MWh energii rocznie, przyniesie oszczędność 25 600 zł netto. Dodatkowo, klient skorzystał z rekomendowanego przez nas sposobu finansowania fotowoltaiki za pomocą leasingu operacyjnego. Dzięki czemu rozpoczął oszczędzanie nie obciążając budżetu firmy.

W przypadku leasingu operacyjnego pierwsza wpłata to zaledwie 10% wartości inwestycji, następnie miesięczne raty utrzymują się na poziomie dotychczasowych opłat za energię elektryczną. Każda z wpłat stanowi w całości koszt uzyskania przychodu. W takim modelu inwestycja w fotowoltaikę sama się finansuje. Łącznie w budżecie klienta pozostanie 128 000 zł netto. Klient zdecydował się na montaż fotowoltaiki o mocy do 50 kWp nie wymagających pozwoleń budowlanych, aby jak najszybciej rozpocząć proces własnej produkcji energii i oszczędzania. Jednak w ramach szerszego harmonogramu prowadzone są dalsze działania pozwalające na zwiększenie ilości wytworzonej energii do łącznej wielkości 1 GWh, a co za tym idzie zwielokrotnienia oszczędności. Łącznie planowana oszczędność wyniesie ok. 512 000 zł netto rocznie.

Jak widać, to rozwiązanie przynosi realne oszczędności, które zauważysz w budżecie swojej firmy. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym doradcą, który przygotuje ofertę specjalnie dla Ciebie!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę