Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne 2021

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne 2021

Dlaczego zakup paneli fotowoltaicznych w 2021 jest jeszcze bardziej opłacalny?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Wewnątrz krzemowych półprzewodników na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego zachodzą zmiany chemiczne na poziomie elektronów. Darmowy prąd z fotowoltaiki z roku na rok jest coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Z jednej strony rachunki za prąd są coraz wyższe – tendencja ta raczej nie ulegnie zmianie. Z drugiej strony natomiast mamy do czynienia z popularyzacją technologii fotowoltaicznej, większą konkurencją wśród producentów i brakiem cła na sprowadzane panele od państw, będących największymi eksporterami. To wszystko sprawia, że zakup instalacji fotowoltaicznej, która statystycznie, dobrze dobrana, zwraca się w przeciągu 5 – 7 lat, jest opłacalną inwestycją.  

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne, czyli jakie? Wydajność a sprawność PV

Szukając jak największej stopy zwrotu z inwestycji w PV, którą będą generowały coroczne oszczędności na rachunkach za prąd, warto dokładnie zweryfikować parametry paneli fotowoltaicznych. Bardzo duże znaczenie ma wydajność tych urządzeń. Tu jednak na samym wstępie należy rozróżnić dwa pojęcia, które przez osoby początkujące są błędnie utożsamiane ze sobą. Co to jest wydajność i czym jest sprawność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli słonecznych to termin oznaczający sumę stopnia efektywności pracy paneli fotowoltaicznych, wynikającą z aspektów technicznych. Parametr ten jest łatwo mierzalny. Inaczej mówiąc, wydajność paneli PV odnosi się do ilości energii promieniowania słonecznego, które będzie zamieniane na energię elektryczną. 

Sprawność energetyczna to z kolei termin nadrzędny, który warunkuje to, jaka jest efektywność całej instalacji. Na sprawność energetyczną paneli fotowoltaicznych wpływają zarówno czynniki techniczne (wydajność paneli), jak pozatechniczne. Do tej ostatniej grupy zaliczamy sposób usytuowania modułów fotowoltaicznych (kierunek geograficzny, kąt położenia), warunki atmosferyczne (częstotliwość występowania zachmurzenia) i warunki otoczenia (brak zacienienia, częściowe zacienienie przelotne itp.). Jeżeli instaluje się panele w takich warunkach, by miały jak najlepszą sprawność, siłą rzeczy zyskuje się maksymalną możliwą dla danego produktu wydajność energetyczną.

Wydajność paneli słonecznych – najważniejsze parametry

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest określeniem dotyczącym aspektów technicznych takich, jak charakterystyka danego produktu i rodzaj jego montażu. Można zatem wyróżnić kilka najbardziej istotnych parametrów, które decydują o tym, czy dane panele będą bardziej lub mniej wydajne. 

Pierwszym parametrem jest wydajność nominalna panelu fotowoltaicznego. W zależności od zastosowanej technologii i budowy będzie ona oscylowała między 14% a 23%. Oczywiście tak rozumiana wydajność energetyczna przekłada się na sprawność, ale jej nie zastępuje. Gwarancja wydajności producenta nie będzie więc obiektywnie wiążącym aspektem, ale pozwala sprawdzić, jak w optymalnych warunkach działa panel fotowoltaiczny. 

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wydajnych paneli fotowoltaicznych, jest moc instalacji. To parametr bezpośrednio związany z wydajnością. Panele o wyższej mocy statystycznie (choć nie jest to reguła) są też bardziej wydajnymi urządzeniami. O tym, jak wybrać panele fotowoltaiczne dla swojego domu, gospodarstwa rolnego lub firmy przeczytasz w naszym kolejnym artykule - dowiedz się więcej!

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne 2021 – czy opłaca się je wybrać? 

Najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne wydają się „strzałem w dziesiątkę”, jeśli chodzi o wybór modułów do własnej instalacji fotowoltaicznej. Nie zawsze jednak ta zasada się sprawdza. Zakup paneli solarnych to ostatecznie inwestycja. Dobór paneli jest lepszy wtedy, gdy ich parametry sprawią, że inwestycja zwróci się jeszcze szybciej. Rzeczywiście zakup wydajnych paneli może być dobrym rozwiązaniem, jednak kluczowy jest stosunek między stopniem wydajności a ceną. Jeżeli różnica w wydajności nominalnej między dwoma rodzajami urządzeń wynosi ok. 2 punkty procentowe, a wysokość różnicy w cenie za jeden moduł oscyluje na poziomie kilkuset złotych, prawdopodobnie lepiej będzie wybrać tańszy model. Wszystko to można oczywiście samemu obliczyć – tym bardziej zachęcamy do dokładnego zapoznania się ze wszystkimi parametrami paneli fotowoltaicznych.  

Panele fotowoltaiczne – gwarancja na wydajność

Inwestując w fotowoltaikę, zazwyczaj sprawdzamy też, jaka jest wydajność danego modułu. Ostatecznie koszt nowych paneli, w przypadku średniego statystycznego domu jednorodzinnego, wymaga podstawowych form zabezpieczenia inwestycji. Mówiąc o wydajności paneli fotowoltaicznych, trzeba sprawdzić, czy produkty objęte są zarówno gwarancją producencką, jak i gwarancją wydajności. 

Gwarancja wydajności dotyczy efektywności działania – wytwarzania prądu. Naturalne jest to, że wszystkie panele fotowoltaicznych po latach użytkowania minimalnie tracą na wydajności. Są to różnice rzędu 1 – 2 pp. w skali roku. W praktyce więc nie są na tyle istotne, by zaważyły o opłacalności stosowania paneli fotowoltaicznych. Ważne jest jednak to, aby sprawdzić, czy poszczególne ogniwa mają gwarancję wydajności tak, aby mieć już całkowitą pewność, że zakupione moduły będą działały zgodnie z przewidywaną efektywnością. 

Jak więc widać, zakup wydajnych paneli fotowoltaicznych w 2021 roku, jak i wcześniej, nie jest wcale rzeczą łatwą. Fotowoltaika z roku na rok się jednak coraz bardziej opłaca – rachunki za prąd rosną, ceny za ogniwa PV maleją. Przy wyborze warto po prostu zrobić gruntowny research i wybrać taką firmę fotowoltaiczną, która jest w stanie dobrać rzeczywiście opłacalne rozwiązanie!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami

Wypełnij imię i nazwisko
Wypełnij telefon kontaktowy
Wypełnij adres e-mail
Wypełnij kod pocztowy
Wypełnij miasto
Zaznacz zgodę