Wybierz kompleksową ofertę na fotowoltaikę
Warto zacząć od znalezienia firmy, która zajmuje się fotowoltaiką kompleksowo, czyli oprócz przedstawienia oferty, zadba o montaż instalacji fotowoltaicznej czy realizację formalności w Twoim imieniu. Wybierając wykonawcę fotowoltaiki zapoznajmy się z jego wcześniejszymi realizacjami i przeczytajmy referencje klientów.
Sprawdź kompetencje doradcy
Fotowoltaika to temat, który nie jest prosty. Sprawdź zatem wiedzę swojego doradcy. Musi on wiedzieć, co sprzedaje, z czego składa się i jak pracuje instalacja fotowoltaiczna. Dobre firmy inwestują w rozwój i szkolenia swoich pracowników.
Nie daj się zwieść superokazji
Nie daj się namówić na „ofertę specjalną”. Dobra instalacja fotowoltaiczna nie może być tania. Jeżeli widzisz, że cena jest bardzo niska to poproś jedną z firm, która zaoferowała najwyższą ofertę, żeby porównała pozostałe i zaznaczyła Ci różnice.
Nie płać pełnej ceny przed montażem fotowoltaiki
Pod żadnym pozorem nie wpłacaj całej kwoty przed montażem instalacji fotowoltaicznej. Czy jest to warunkiem skorzystania z promocji? O takiej ofercie lepiej zapomnieć. Instalacja fotowoltaiczna może nigdy nie pojawić się na dachu Twojego budynku.
Sprawdź moc elektrowni słonecznej
Najprostszą drogą do nieuczciwego zarobku jest montaż instalacji fotowoltaicznej o większej mocy niż jest potrzebna. Efekty? Niepotrzebnie opłacone panele, a przede wszystkim za dużo energii, której nie da się zużyć lub odsprzedać.
faktura 0 zł za prąd
Im lepiej dobrana instalacja, tym większe oszczędności. To proste. Ale rachunki o zerowej wysokości? Bzdura! Należności można obniżyć nawet o 80 - 90%, ale na rachunku wciąż będzie widniała przynajmniej opłata stała za dystrybucję energii elektrycznej.
Wszystkie wymienione aspekty wpływają na to, że w przypadku fotowoltaiki niska cena nie może być głównym kryterium wyboru. Podejmując decyzję musisz mieć pewność, że instalacja będzie bezpiecznie i wydajnie służyć przez długie lata.
Sprawdź zgodność umowy z instalacją
Dokładnie przeczytaj umowę i sprawdź, czy są tam wpisane: moc instalacji, rodzaj i liczba paneli oraz model falownika. Firmy z tanimi ofertami często zamieniają moduły proponując takie o niższej mocy w zamian za większą ich ilość. Zamiast mniejszej ilości modułów o mocy na przykład 335 kWp, dostaniesz ich więcej, ale o mocy 280 kWp. Często są to komponenty o gorszej jakości i niższej mocy jednostkowej, a w umowie nie ma wymienionego producenta modułów i falownika. Takie zapisy umożliwiają sprzedawcy zmianę producenta Twoich komponentów. Sytuacja może wynikać z niedostępności towaru, bo mniejsze firmy z bardzo tanimi ofertami nie mają swoich magazynów, a tym samym wcześniej zamówionego sprzętu.
Wykwalifikowana ekipa monterów
Wiele małych firm oferujących fotowoltaikę korzysta z zewnętrznych ekip monterów. Warto wybrać wykonawcę, który ma swoje profesjonalne ekipy montażowe. Jednym z powodów jest ryzyko długiego oczekiwania na montaż, często nawet kilka miesięcy, co jest zwyczajnie nieopłacalne.
Ponadto dobry monter fotowoltaiki wie nie tylko jak zamontować elektrownię słoneczną, ale jak dobrać odpowiednie zabezpieczenia, przewody oraz złączki zgodnie z normami. Osoby montujące instalacje fotowoltaiczne powinny mieć odpowiednie uprawnienia UDT lub SEP, bez których nie powinni montować urządzeń elektrycznych. Instalacja musi być również zatwierdzona podpisem uprawnionego instalatora.
Zwróć uwagę na jakość sprzętu
W przypadku fotowoltaiki bardzo istotnym aspektem jest jakość wykorzystywanego sprzętu. Tanie moduły fotowoltaiczne czy falowniki nieznanych producentów mogą charakteryzować się szybkim spadkiem energetycznym, niską odpornością na warunki atmosferyczne i dużą awaryjnością. Nie warto kupować tanich azjatyckich falowników, ponieważ falowniki są najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej i od niego w dużej mierze zależy jej długowieczna sprawność i wysokie uzyski przez lata. Wybierając sprzęt należy zwrócić też uwagę, czy producent posiada swój serwis w Polsce.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Instalacja fotowoltaiczna musi być nie tylko opłacalna, ale i bezpieczna. Należy zatem sprawdzić, czy oferta firmy obejmuje zabezpieczenia przeciwpożarowe i przepięciowe. Zabezpieczenia PPOŻ mają za zadanie odciąć napięcie pomiędzy panelami a falownikiem w czasie pożaru budynku. W przypadku instalacji powyżej 6,5 kWp są one obowiązkowe. Rezygnacja z zabezpieczeń przepięciowych to koszt niższy o kilkaset złotych, ale ryzyko, że podczas burzy falownik ulegnie uszkodzeniu. Naturalnie nie będzie to uszkodzenie, które obejmie gwarancja. Brak zabezpieczeń to także brak pieniędzy z ubezpieczenia.
Dopasuj finansowanie fotowoltaiki a zyskasz więcej
Dobra firma powinna Ci też pomóc w wyborze odpowiedniej formy finansowania fotowoltaiki. Duże firmy o ugruntowanej na rynku PV pozycji mają zawarte umowy o współpracy z instytucjami finansowymi. Dzięki temu mogą zaproponować szeroką ofertę kredytów bądź pożyczek dopasowanych do branży, w której działa Klient. Sprawdzony dostawca z nadaną kategoryzacją to gwarancja szybkiego uruchomienia leasingu instalacji fotowoltaicznej oraz uproszczona procedura finansowania środka trwałego.
To wszystko sprawia, że oferta na fotowoltaikę nie może być podejrzanie niska. Dobrze zaprojektowana i dobrana do potrzeb instalacja będzie służyć przez długie lata, a jej właściciel z pewnością zaoszczędzi na energii elektrycznej.
Jeśli wciąż masz pytania lub wątpliwości, nasi eksperci pozostają do dyspozycji. Skontaktuj się z nami już dzisiaj i uzyskaj darmową ofertę instalacji fotowoltaicznej, przygotowaną specjalnie dla Ciebie!